Szuhogy trtnete:
Szuhogy rgi rpdkori telepls, amelynek a nevt az orosz suchy szval hozzk sszefggsbe, melynek jelentse szraz, de az oklevelekben fennmaradt egykori neve ellentmond ennek az elmletnek.
Szuhogyra vonatkoz legrgebbi adat 1229 - bl val, mikor is Zymhud, Zymhod, (Szemhad, Szemll had, hegy) nven emltik oklevelek. A borsodi vr tartozka volt s ekkor Detre zlyomi kirlyi prokurtor kapta II. Andrstl hsges szolglatairt. Ugyanebben a szzadban mg feltnt a kzsg neve, de ekkor mr Zdubugh alakban rtk. A telepls tizede az egri kptalant illette, de Mrton egri pspk ezt lefoglalta a maga szmra. Az gy tmadt perben sokszor szerepel a nv Zonhod, Zomhod formban.
Az 1332. vi ppai tizedlajstrom mr egyhzt, templomt, papjt is emlti, a kzsg nevt pedig Zemhed, Semhod, Zemehad alakban tartottk fenn.
A XIV. szzadtl kezdve tbb csald, szemly birtokban volt a kzsg. A Pernyiek idejn a telepls neve szintn Zonhod, illetve Zomhod alakban tnt fel.
Elbeszlsek alapjn tudhatjuk, hogy az akkor mg Gmr dombvidknek nevezett helyen plt fel Cserbak vra, amely a szendri vr nyugat felli rhelye volt. A vr pti voltak a falu laki, akik munkjuk befejeztvel a vrtl krlbell egy kilomternyire telepedtek le. Ezen lakossg jelents rsze ruszin, illetve rutn eredet volt.
A kzsg benpestse a trk hdoltsg idejn (az 1240 - es vekben) kezddtt. A jobbgyok a Szendrben llomsoz trk csapatok ell menekltek erre a helyre uraikkal egytt.
A trkk kizse utn megindult a harc a vrrt. Kurucok s labancok (Szepessy Pl s Freindlich Mtys) birtokoltk. Ezidtjt alakult ki az a hiedelem a vrrl, hogy veresbartok lakjk, akik minden elkpzelhet kegyetlensget vittek vgbe benne.
A XIV. szzadban Ldi Charba (Csorba) Mikls finak birtokban volt a telepls. Ezt, mint rkltt birtokot, elcserlte Pernyi (Perweny) Istvn finak, Andrsnak az abajmegyei Deek (Detek) nev faluban lv rszrt. Nagy Lajos a jszi konventtel beiktatta Pernyi Ptert Szuhogy birtokba 1381 - ben. A vr ekkor meglehetsen ronglt llapotban volt, de Pernyi Pter fia, Imre 1403 - ban engedlyt kapott arra, hogy a vrat jra felpthesse. Zsigmond 1405 - ben megerstette az engedlyt, ettl kezdve Szuhogy a csorbaki vr tartozka lett. Ilyen formban kerlt Pernyi Imre fia, Jnos kezbe, aki kirlyi trnokmester volt. I. Ferdinnd azonban, hogy a Bebekeket megnyerje, a Pernyieket ms terletekkel kielgtve, Csorbak vrt tartozkaival egytt Bebek Imrnek s gyermekeinek adta.
1541 - ben Bebek Imre hamispnzverdt lltott fel Csorbakn. Halla utn 1553 - ban, fivre, Bebek Ferenc leromboltatta a vrat.
Eger bevtele utn a kzsg trk kzre kerlt, knyszertettk behdolni Vsz Buliok basnak.
A terlet a XVII. szzadban - kisebb kihagysokkal - Herencsnyi-birtok lett, 1648 - ig. Ezutn - rks nem lvn - Wesselnyi Ferenc kassai fkapitny elfoglalta a teleplst, halla utn zvegye Szchy Mria elzlogostotta Szepessy Plnak. Thklyhez val hsge miatt Szepessytl a kamara lefoglalta a XVII. szzad vgn.
A XVIII. szzad elejn a szendri vr ura Gvadnyi Sndor birtokolta a falut. A vget nem r pereskedsek eredmnyeknt, az Okolicsnyiak lettek a falu fldesurai. Ksbb jelents osztds kvetkezett be. A falu idkzben protestnss vlt, nll egyhza mr a XVI. szzad vgn felllt. Ksbb ers ellenreformci indult itt is.
Birtokosok a XIX. szzadban: Szalay-, Brczay-, Kieszling s Cserny - csald.
Az els vilghbor huszont hsi halottat kvetelt a falutl. A gazdasgi vlsg tulajdonvesztst, elszegnyedst hozott a parasztoknak, munkanlklisget a bnyszoknak. Ennek kvetkezmnye lett, hogy sokan kivndoroltak. A harmincas vek vgtl nmi emelkeds volt tapasztalhat. Mindenki megprblt emberi krlmnyeket teremteni magnak.
A msodik vilghbor hatsa is rzdtt, br az orszgot megnyomort gazdasgi kvetkezmnyei a faluban nem voltak elviselhetetlenek. A hbort a lgitmadsok, Miskolc bombzsa hozta rezhet kzelsgbe. A front kzeledtt jelezte egy szakasznyi nmet frontkatona. Msnap belttek az oroszok, az els tallat a katolikus templom kertst, annak vaskapujt rte. Szzadnyi orosz er rohanta meg a falut, a nmeteket ldzve. Rendszeres volt a rabls a fosztogats, mindennapos lett a forspont, a knyszerfuvar. Ebben a hborban hsz embert vesztett el a falu.
A vgig edelnyi jrshoz tartoz kzsg 1951 - ig Rudabnyhoz kapcsoldott a kzigazgats szempontjbl, 1951 - tl 1969 - ig nll volt, ezutn 1990 - ig kzs tancsv vlt Szendrvel.
Ebben az idszakban jelents vltozsokat hoztak az ptkezsek. Az j iskola ptst 1948 - ban kezdtk. 1950 - ben megptettk az j orszgutat, 1985 - 90 - re beptettk az j t mindkt oldalt. Itt kapott helyet a Tancshza, a Kultrhz, a knyvtr, az voda, s a posta.
A kzsg lakossgnak szma az 1970 - es vekig folyamatosan emelkedett, aminek f oka a j munkalehetsgekben rejlett. Az azta is tart cskkens oka elszr az elvndorls volt az urbanizltabb terletekre, majd a munkalehetsgek beszklse (pl.: a bnyk bezrsa) miatti elkltzs.
Fontosabb esemnyek 1990 - tl, 2003 - ig.: Vzvezetk, szennyvz csatorna kiptse, gzberuhzs, gygyszertr s nll krzeti orvosi rendel ltrehozsa, a kbel TV kiptse, a telefonhlzat bvtse, valamint egy veszlyes hulladk lerak telep ltestse a kzsg hatrban.
|